Arrangement

Four Compositions on Francis Alÿs’ Children’s Games

Konsert med Cikada Ensemble. Musikk av Kim Myhr, Pierre Slinckx, Aleksandra Gryka og Angélica Castelló.

Siden 1999 har Francis Alÿs filmet barn i lek rundt om i verden. Barn som flyr drager i Afghanistan, spiller knokkelspill i Nepal, sneglekappløp i Belgia og appelsindans i Danmark. Fantasiens evne til å overskride harde og tidvis voldelige omgivelser danner en rød tråd i filmene, som ellers viser leker og kontekster med hver sin særegne karakter.

I denne konserten svarer fire komponister med nye verk for Cikada Ensemble, og utforsker lekens rytmer, logikk og intensitet – flyktig og dypt alvorlig på samme tid, nært knyttet til stedet den oppstår i, men likevel universell.

Kim Myhr ser barnas lek som øyeblikk av total tilstedeværelse – ikke som lett underholdning, men som intense og altoppslukende erfaringer. Musikken hans inviterer voksne lyttere til å gjenoppdage barndommens umiddelbarhet, råhet og undring.

Pierre Slinckx’ #29 tar utgangspunkt i et urovekkende bilde: Barn som klatrer opp og ruller ned en haug med gruveavfall i Lubumbashi, inni gamle bildekk. Som små Sisyfos-skikkelser gjentar de oppstigningen – en syklus som speiler både kolonialismens vedvarende ettervirkninger og utvinningsindustriens skjulte kostnader. Slinckx svarer med et oppbrutt ekko av «Blinke, blinke stjernelill» – barndommens uskyld kastet i grell kontrast til landskapets tyngde.

Aleksandra Gryka hører lek som stille motstand, og som forbindelse. Musikken hennes oppholder seg i grenselandet der kropp, omgivelser og fantasi flyter sammen. Hver film inspirerer et særegent instrumentalt univers, som speiler de flyktige følelsene i Alÿs’ bilder.

Angélica Castellós Juglariceando lar musikerne leke – bokstavelig talt. Med et partitur bygget som et kortspill inviterer hun inn tilfeldighet, uhell og overraskelser.

Kan musikk låte slik lek føles?


Billetter og mer informasjon finner du på Ultima